Вести
VR

Што е тежок бакар ПХБ за индустриско напојување? | Најдобра технологија

јули 22, 2023

Сите ние ја знаеме плочата за печатено коло, но дали знаете што е тешката бакарна ПХБ? Best Tech е многу искусен произведувач на тешки бакарни ПХБ од 2006 година. Додека конвенционалните ПХБ обично имаат дебелини на бакар кои се движат од 1 до 3 унци (по квадратен метар), тешките бакарни ПХБ имаат дебелина на бакар што надминува 3 унци и може да достигне до 20 или повеќе унци. Овие бакарни слоеви обично се наоѓаат во внатрешните и надворешните слоеви на ПХБ, а тешкиот бакар обезбедува зголемен капацитет за носење струја и подобрени способности за дисипација на топлина.

Зголемената дебелина на бакар кај тешките бакарни ПХБ им овозможува да се справат со повисоки струи без да доживеат прекумерно акумулирање на топлина или пад на напон. Ова ги прави добро прилагодени за апликации кои бараат ракување со висока моќност, како што се индустриски напојувања, конвертори на енергија, погонски погони и автомобилска електроника. Тешките бакарни ПХБ се дизајнирани да издржат тешки работни услови и да обезбедат стабилни перформанси и сигурност.

 

Денес би сакале да зборуваме за тешката бакарна ПХБ што се користи во индустриското напојување. Во овој блог пост, ќе ја истражиме областа на индустриското напојување, навлегувајќи во размислувањата за дизајн, изборот на материјали, предизвиците за производство, исклучителната дисипација на топлина и незаменливата спроводливост на тешките бакарни ПХБ. Придружете ни се на ова воодушевувачко патување додека ги откриваме тајните зад нивната примена во сценаријата за индустриско напојување, вклучително и тестирање на индуктивност, капацитивност и отпор. Подгответе се да ја видите моќта на тешките бакарни ПХБ во областа на индустриското напојување!

Прво, пред да започнете со дизајнот, треба да го разберетеПравила за упатства за дизајн од тежок бакар ПХБ.

Од споделените упатства, може да го запознае тоа опфаќа размислувања како што се ширината на трагите, растојанието меѓу трагите и моделите на термички релјеф. Зголемената дебелина на бакар бара пошироки траги за да се приспособат повисоки струи, додека правилното растојание е од клучно значење за да се избегнат топлинските жаришта и да се обезбеди сигурна работа. Дополнително, изборот на соодветни материјали со одлична механичка сила и термички својства е од витално значење за да се обезбеди робусност и долговечност на тешките бакарни ПХБ. Се надеваме дека ова ќе ви донесе некои идеи за време на вашиот дизајн.

Второ, како продавач на тешки бакарни ПХБ, Best Tech би сакал да ги советува производните предизвици за тешките бакарни ПХБ.

За време на производството на тешки бакарни ПХБ им претставува на производителите низа сложени предизвици. Постигнувањето на еднаква дебелина на бакар низ површината на плочата бара напредни техники на обложување и прецизна контрола врз параметрите на процесот. Внимателно внимание мора да се посвети на процесот на офорт за да се спречи прекумерно офорт, што може да го загрози интегритетот на бакарните слоеви. Покрај тоа, дополнителната тежина на бакар бара цврста подлога за поддршка на структурата на плочата. Производителите мора да се справат со овие предизвици со експертиза и прецизност за да испорачаат висококвалитетни тешки бакарни ПХБ.

Можеби имате прашање на ум, зошто треба да ја користиме тешката бакарна ПХБ за индустриско напојување, бидејќи тешките бакарни ПХБ имаат исклучителна дисипација на топлина и спроводливост: Една од истакнатите карактеристики на тешките бакарни ПХБ се нивните незаменливи способности за дисипација на топлина. Зголемената дебелина на бакар делува како робустен проводник, ефикасно канализирајќи ја топлината подалеку од електричните компоненти. Оваа исклучителна дисипација на топлина го спречува термичкиот стрес и обезбедува долговечност и сигурност на индустриските системи за напојување. Дополнително, високата спроводливост на тешките бакарни ПХБ овозможува ефикасен пренос на енергија, намалување на загубите и подобрување на севкупната ефикасност на системот.

Понатаму, тешките бакарни ПХБ се подложени на ригорозни тестирања за да се обезбедат оптимални перформанси во апликациите за индустриско напојување. Тестирањето на индуктивноста ја потврдува ефикасноста на бакарните слоеви во намалувањето на магнетните пречки. Тестирањето на капацитетот ја проценува способноста на ПХБ да складира електрична енергија, додека тестирањето на отпорот ја одредува спроводливоста и отпорноста на бакарните траги. Овие тестови играат клучна улога во потврдувањето на квалитетот и перформансите на тешките бакарни ПХБ во тешки сценарија за напојување.

Тешките бакарни ПХБ наоѓаат широка примена во областа на индустриското напојување, особено во производството на робусни и ефикасни производи за контрола на напојувањето. Тие се интегрални компоненти во индустриските конвертори на моќност, погоните на моторот, напојувањата за непрекинато напојување (UPS) и разни системи за автоматизација. Исклучителната дисипација на топлина и високиот капацитет за пренос на струја на тешките бакарни ПХБ ги прават идеални за справување со потребите за енергија на овие апликации, обезбедувајќи сигурна и ефикасна испорака на енергија.

Конечно, во светот на индустриското напојување, тешките бакарни ПХБ се појавуваат како вистински моќници, комбинирајќи прецизен дизајн, напредни производни процеси и исклучителни способности за дисипација на топлина. Со почитување на упатствата за дизајнирање, надминување на предизвиците во производството и спроведување на темелно тестирање, тешките бакарни ПХБ ја докажуваат својата моќ во тешки сценарија за напојување. Како што продолжуваат да се развиваат, овие моќници ќе ја обликуваат иднината на индустриското напојување, зајакнувајќи ги системите со доверливост, ефикасност и незаменливи перформанси. Подгответе се да го видите наелектризираното влијание на тешките бакарни ПХБ во областа на индустриското напојување!

Ако имате повеќе прашања за тешка бакарна ПХБ за индустриско напојување, топло добредојде да контактирате со Best Tech за повеќе, добијте повеќе информации за тешка бакарна ПХБ што се користи во индустриското напојување. Можете да не контактирате за повеќе информации.


Основни информации
 • Основана година
  --
 • Тип на бизнис
  --
 • Земја / регион
  --
 • Главна индустрија
  --
 • Главни производи
  --
 • Претпријатие правно лице
  --
 • Вкупно вработени
  --
 • Годишна излезна вредност
  --
 • Извозен пазар
  --
 • Соработени клиенти
  --
Chat with Us

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Тековен јазик:Македонски