VR

Еднострано флексибилно печатено коло (1-слојно флексно коло) е aприлагодено флексибилно PCB со еден слој бакарна трага на едната подлога и со еден слој полиимидна облога ламинирана на бакарна трага, така што само едната страна од бакарот ќе биде изложена, така што овозможува пристап до бакарната трага само од едната страна, во споредба со флексното коло со двоен пристап што овозможува пристап и од горната и од долната страна на флексното коло. Бидејќи има само еден слој бакарна трага, тој е именуван и како флексибилно печатено коло со 1 слој, флексибилно коло со 1 слој, или дури и FPC со 1 слој или FPC 1 L.


Двостраноприлагодени флекс кола се состои од двострани бакарни проводници и може да се поврзат од двете страни. Овозможува покомплицирани дизајни на кола и склопување на повеќе компоненти. Главниот материјал што се користи е бакарна фолија, полиимид и прекривка. Складирањето на лепливоста е популарно за подобра димензионална стабилност, висока температура и потенка дебелина.


Флексибилното коло со двоен пристап се однесува на флексибилното коло до кое може да се пристапи и од горната и од долната страна, но има само слој на трага од проводникот. Дебелина на бакар 1OZ и шалче 1mil, слично е со 1 слој FPC и спротивна страна FFC. Има преклопни отвори на двете страни на флексното коло, така што има рампа за лемење на двете страни на горната и на долната страна, што е слично на двостраниот FPC, но флексното коло со двоен пристап има различно натрупување поради само една бакарна трага , така што не е потребен процес на обложување за да се направи обложена дупка (PTH) за поврзување помеѓу горната и долната страна, а распоредот на трагите е многу поедноставен.


Повеќеслојното флекс коло на сопствени флексибилни кола се однесува на флексно коло со повеќе од 2 слоеви на кола. Три или повеќе флексибилни спроводливи слоеви со флексибилни изолациски слоеви помеѓу секој од нив, кои се меѓусебно поврзани преку метализираната дупка низ визите/дупките и позлата за да формираат проводен пат помеѓу различните слоеви, а надворешните се полиимидни изолациски слоеви.


Chat with Us

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Тековен јазик:Македонски