Метално јадро ПЦБ

VR

ПХБ со метално јадро значи дека јадрото (основниот) материјал за ПХБ е металот, а не нормалниот FR4/CEM1-3, итн., а во моментов, најчестиот метал што се користи заПроизводителите на MCPCB се алуминиум, бакар и легура на челик. Алуминиумот има добра способност за пренос на топлина и дисипација, но сепак е релативно поевтин; бакарот има уште подобри перформанси, но е релативно поскап, а челикот може да се подели на нормален челик и нерѓосувачки челик. Тој е поригиден и од алуминиум и од бакар, но неговата топлинска спроводливост е пониска и од нивната. Луѓето ќе изберат свој основен/основен материјал според нивните различни апликации.


Општо земено, алуминиумот е најекономична опција со оглед на неговата топлинска спроводливост, цврстина и цена. Затоа, основниот/материјалот на јадрото на нормалната ПХБ со метално јадро е направен од алуминиум. Во нашата компанија, ако нема посебни барања, или белешки, металното јадро се однесува на алуминиум, тогашПХБ со метална поддршка ќе значи ПХБ со алуминиумско јадро. Ако ви треба ПХБ со бакарно јадро, ПХБ со јадро од челик или ПХБ со јадро од нерѓосувачки челик, треба да додадете посебни белешки на цртежот.


Понекогаш луѓето ќе ја користат кратенката „MCPCB“, наместо целосното име на Metal Core PCB, Metal Core PCB или Metal Core Printed Circuit Board. И, исто така, користениот различен збор се однесува на јадрото/основата, така што ќе ги видите и различните имиња на ПХБ од Metal Core, како на пр.  Метална ПХБ, метална основна ПХБ, ПХБ со метална поддршка, ПХБ обложена со метал, плоча со метални јадра и така натаму. НаПХБ со метални јадра се користат наместо традиционалните ПХБ FR4 или CEM3 поради способноста ефикасно да ја исфрлаат топлината подалеку од компонентите. Ова се постигнува со употреба на термички спроводлив диелектричен слој.


Главната разлика помеѓу плочата FR4 и aПХБ базиран на метал е топлинската спроводливост на диелектричниот материјал во MCPCB. Ова делува како термички мост помеѓу компонентите на IC и металната потпорна плоча. Топлината се спроведува од пакувањето преку металното јадро до дополнителен ладилник. На плочката FR4, топлината останува стагнантна ако не се пренесе со локална ладилник. Според лабораториските тестирања, MCPCB со 1W LED остана во близина на амбиент од 25C, додека истата 1W LED на плочата FR4 достигна 12C над околината. LED PCB секогаш се произведува со алуминиумско јадро, но понекогаш се користи и ПХБ со челично јадро.


Предност на ПХБ со метална поддршка

1. Дисипација на топлина

Некои LED диоди трошат помеѓу 2-5W топлина и се појавуваат дефекти кога топлината од LED не е правилно отстранета; излезот на светлината на ЛЕД се намалува, како и се намалува кога топлината останува стагнантна во LED пакувањето. Целта на MCPCB е ефикасно да ја отстрани топлината од сите локални ИЦ (не само LED диоди). Алуминиумската основа и термички спроводливиот диелектричен слој делуваат како мостови помеѓу ИЦ и ладилникот. Еден ладилник е монтиран директно на алуминиумската основа со што се елиминира потребата од повеќекратни ладилници на врвот на површинските компоненти.

2. Термичка експанзија

Термичка експанзија и контракција се вообичаена природа на супстанцијата, различни CTE се различни во термичка експанзија. Како свои карактеристики, алуминиумот и бакарот имаат уникатен напредок до нормалниот FR4, топлинската спроводливост може да биде 0,8~3,0 W/c.K.

3. Стабилност на димензиите

Јасно е дека големината на ПХБ базирана на метал е постабилна од изолационите материјали. Промената на големината од 2,5 ~ 3,0% кога алуминиумските ПХБ и алуминиумските сендвич панели се загреваа од 30 ℃ до 140 ~ 150 ℃.


Chat with Us

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Тековен јазик:Македонски