Еднослојна/двослојна PCB

VR

 "Еднострана ПХБ", или можете да го наречете како еднослоен ПХБ, или 1L ПХБ. Таму'нема само една бакарна трага на плочката, SMD компоненти на едната страна (преку компонентите на дупките на другата страна), но исто така нема PTH (обложена низ дупка) или Via, има само NPTH (не-обложена дупка за преку глава) или локација дупка.

Тоа е најевтиниот тип на табла, а се користи во многу едноставна табла. Со цел да добијат поевтина цена, понекогаш луѓето ќе користат CEM-1, CEM-3 наместо FR4, за да ја направат плочката. Понекогаш, фабриката ќе издлаби една бакарна трага од 2L CCL (ламинат обложен со бакар) ако не е достапен суров материјал од 1L FR4.

Таму'е уште една конвенционална табла"2L ПХБ" која има 2 бакарна трага, а исто така именувана како"Двострана ПХБ" (D/S PCB), и PTH (Via) е задолжително, но сепак го прави тоа'има закопана или слепа дупка. Компонентите може да се склопат и од горната и од долната страна, така да не'Не треба да се грижите за тоа каде да ги ставите компонентите на таблата и да не треба да ги користите компонентите преку дупки кои секогаш се скапи од SMD.

Во моментов ова е еден од најпопуларните типови на ПХБ на Земјата и можеме да обезбедиме 24-часовна услуга за брзо вртење за нив. Кликнете овде за да го видите времето на довод за двата типа на кола.


Структура на еднострана (1L) ПХБ

Еве го основниот слој нагоре за една страна (S/S) FR4 PCB (од горе до долу):

Врвен свилен екран/Легенда: да се идентификува името на секоја ПАД, број на дел од таблата, податоци итн.;

Горна завршна површина: за заштита на изложениот бакар од оксидација;

Горна маска за лемење (преклоп): за заштита на бакар од оксидација, да не се леме за време на SMT процесот;

Врвна трага: бакар гравиран според дизајнот за да извршува различна функција

Подлога/материјал на јадрото: Непроводен како FR4, FR3, CEM-1, CEM-3.

Структура на двострана (2L) ПХБ

Врвен свилен екран/Легенда: да се идентификува името на секоја ПАД, број на дел од таблата, податоци итн.;

Горна завршна површина: за заштита на изложениот бакар од оксидација;

Горна маска за лемење (преклоп): за заштита на бакар од оксидација, да не се леме за време на SMT процесот;

Врвна трага: бакар гравиран според дизајнот за да извршува различна функција

Подлога/материјал на јадрото: Непроводен како FR4, FR5

Долна трага (доколку има): (исто како погоре споменато)

Долна маска за лемење (преклоп): (исто како погоре споменато)

Завршување на долната површина: (исто како погоре споменато)

Долен свилен екран/легенда: (исто како погоре споменато)


Chat with Us

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Тековен јазик:Македонски