VR

SinkPAD плоча (SinkPAD PCB) е специјален тип на ПХБ со метално јадро, термички спроводливата плочка е област на конвексност на бакарното јадро/постаментот, така што термичката рампа на LED може директно да ја допре областа на конвексност на металното јадро, а потоа и топлината LED диоди ќе се шират во воздухот многу побрзо и поефикасно од конвенционалните MCPCB, така што ќе можете да добиете супериорни термички перформанси за LED диоди со средна до висока моќност, па дури и за други чипови/компоненти.


Бакарот е најпопуларната суровина што се користи за металното јадро на SinkPAD, бидејќи топлинската спроводливост е 400 W/m.K, така што луѓето обично го именувале и како „плочка со бакарно јадро SinkPAD“ или „ПХБ со бакарно јадро SinkPAD“. Додека топлинската спроводливост на традиционалните ПХБ со метални јадра е само 1-5 W/m.K, бидејќи вредноста е ограничена на диелектронски слој помеѓу бакарната трага и металното јадро.


SinkPad обезбедува одличен пренос на топлина од ЛЕР до металната основна плоча/постамент, додека одржува одлична електрична изолација. Основната бакарна основа му дава механички интегритет на подлогата на плочата и ја дистрибуира и пренесува топлината до ладилникот, површината за монтирање или директно до амбиенталниот воздух.


Со оглед на тоа што електронскиот слој во трага се наоѓаше во пределот на мијалникот од бакарното јадро, така тој тип на плоча го нарековме како „SinkPAD Board (SinkPAD PCB)“, а бидејќи во повеќето случаи, материјалот на јадрото е бакар, па го именувавме и како „ SinkPAD бакарно јадро PCB“, или „SinkPAD бакарна плоча“.


Chat with Us

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Тековен јазик:Македонски