Lajme
VR

5 Detajet e testimit të PCB-së për ta bërë PCB-në tuaj të mos ketë më probleme me cilësinë

qershor 03, 2023

Siç e dimë të gjithë, është shumë e rëndësishme të merrni një PCB mirëfunksionale nga prodhuesit e PCB-ve. Një PCB mirë funksionale do të thotë që testimi i energjisë elektrike është kryer mirë në fund të prodhuesit të PCB. Sidoqoftë, mund të keni gjetur se disa PCB që keni blerë janë me disa probleme me energjinë elektrike, si p.sh& qarqe të hapura, ose disa probleme vizuale, si p.sh. mungesë saldimi, etj.A e dini se si vjen ky problem gjatë procesit të testimit të PCB?

Sipas reagimeve të ardhura nga klientët, këtu kemi përmbledhur disa mënyra të pahijshme gjatë procesit të testimit të energjisë elektrike të PCB-së, të cilat mund të çojnë në dështimin e PCB-së në test.

Këtu janë disa pika kryesore për referencën tuaj:

1.    Drejtimi i gabuar kur vendosni tabelën PCB në tavolinën e testimit, forca në sonda do të shkaktojë dhëmbëzim në dërrasa.

 

2.    Prodhuesit e PCB-ve nuk e mirëmbajnë rregullisht pajisjen e tyre të testimit, duke shkaktuar që disa keqfunksionime në pajisjen e testimit nuk mund të gjenden në kohë.

 

Merrni për shembull numëruesin, nëse nuk e gjejmë vidën e fiksimit të banakut të liruar në kohë, kjo do të bëjë që numëruesi të mos lexojë shkallën e kalibrit. Natyrisht, mund të jetë gjithashtu që sporteli ndonjëherë është jofunksional.

 

3.    Prodhuesit e PCB-ve nuk kontrollojnë/ndryshojnë rregullisht sondat e testimit. Papastërtia në sondën e testimit, sepse rezultatet e testimit janë të pasakta.

 

4.    Operatori i testimit të PCB-ve nuk e dallon tabelën funksionale nga pllaka NG për shkak të zonës së paqartë të vendosjes.

 

Pra, nëse testimi i tabelave të qarkut funksionon në mënyrën e mësipërme të papërshtatshme, a e dini se çfarë efektesh do të ketë në produktet tuaja?

 

Bazuar në disa mësime të nxjerra nga klientët tanë, ju mund të merrni ndikimet e mëposhtme të shkaktuara nga mënyra e gabuar e testimit të PCB.

 

1.   Rritni problemet tuaja të cilësisë

Saktësia e ulët e testimit do të bëjë që PCB-ja funksionale të përzihet me PCB-në e dëmtuar. Nëse defektet e testimit të PCB-ve nuk mund të gjenden në kohë përpara montimit të PCB-së, produktet me defekt do të rrjedhin në treg, gjë që do të rrisë seriozisht rrezikun e cilësisë që fshihet në produktet përfundimtare.

 

2.   Vonesoni përparimin tuaj

Pas gjetjes së PCB-ve me defekt, riparimi do të vonojë shumë ecurinë e projektit.

 

3.   Rritni koston tuaj të përgjithshme

PCB-ja me defekt do t'u kushtojë shumë njerëzve dhe kohë për të kontrolluar dhe ndjekur, kjo do të rrisë drejtpërdrejt koston e përgjithshme të projekteve.

 

Ne e dimë thellësisht se testimi i dobët do të sjellë pasoja serioze për klientët, kështu që me më shumë se 16 vjet përvojë në fabrikimin e Pllakës së Qarqeve të Shtypur, kompania jonë ka përvoja të pasura në menaxhimin e testimit elektrik të PCB-ve dhe në vijim janë disa nga zgjidhjet tona të menaxhimit për të kontrolluar testimin tonë të PCB-ve procesi:

 

 

1. Ne ekzekutojmë rreptësisht trajnimin para punës 3 muaj përpara për operatorin e testimit dhe të gjitha testimet do të operohen nga testues profesionistë dhe me përvojë.

 

2. Mirëmbani ose ndërroni pajisjen e testimit çdo 3 muaj dhe përdorni një furçë për të pastruar testuesin në një periudhë të rregullt ose ndërroni kokën e kabllit të pinit për t'u siguruar që nuk ka ndotje në sonda provuese.

 

3. Shtoni vrimën shtesë të veglave në shina për qëllime rregullimi për t'u siguruar që vendosja e orientimit të PCB-së nuk është gabim gjatë procesit të testimit.


4. Punëtoria e testimit duhet të ndahet qartë për bordin e kualifikuar dhe bordin NG, vendndodhja për të mbajtur bordin e NG do të shënohet me vijë të kuqe.


5. Procesi i testimit duhet të ndiqet rreptësisht me procedurën tonë të brendshme standarde të funksionimit të testimit të PCB.

Me ndihmën e zgjidhjeve të mësipërme të menaxhimit për E-Testimin e PCB-ve gjatë procesit të prodhimit të PCB-ve, PCB-ja që u dërgojmë klientëve funksionon shumë mirë, gjë që siguron gjithashtu që produktet e tyre të montohen mirë dhe të shpërndahen mirë në treg. Për ne, gjithnjë e më shumë reagime me dashamirësi në lidhje me reagimet funksionale vijnë nga klientët tanë, këtu janë disa reagime të mira nga klientët për referencën tuaj.


Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me testimin e PCB-së ose prodhimin e PCB-ve, ju lutemi mos ngurroni të lini mesazhin tuaj ose të na kontaktoni.

Në përditësimin tonë të ardhshëm, ne do të ndajmë se cilat metoda testimi përdoren gjatë montimit të PCB-ve.

 


Informata themelore
 • Viti i themeluar
  --
 • Lloji i biznesit
  --
 • Vendi / Rajoni
  --
 • Industria kryesore
  --
 • Produktet kryesore
  --
 • Personi juridik i ndërmarrjes
  --
 • Punonjësit e përgjithshëm
  --
 • Vlera vjetore e prodhimit
  --
 • Tregu i eksportit
  --
 • Klientët e bashkëpunuar
  --
Chat with Us

Dërgoni kërkesën tuaj

Zgjidhni një gjuhë tjetër
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Gjuha aktuale:Shqip