Lajme
VR

Çfarë është UVLED? A është MCPCB e rëndësishme për UVLED?

qershor 10, 2023

UVLED-të, një nëngrup i diodave që lëshojnë dritë (LED), lëshojnë dritë brenda spektrit ultravjollcë në vend të dritës së dukshme si LED-të tradicionale. Spektri UV ndahet më tej në tre kategori kryesore bazuar në gjatësinë e valës: UVA, UVB dhe UVC. Në këtë blog, ne do të eksplorojmë rolin kritik të Pllakës së Qarkut të Shtypur me Bërthamë Metal (MCPCB) në teknologjinë UVLED, duke theksuar rëndësinë e saj në përmirësimin e efikasitetit, menaxhimit të nxehtësisë dhe jetëgjatësisë së përgjithshme.

 

UVA (315-400 nm):

UVA, e njohur edhe si afër ultravjollcë, lëshon dritë ultravjollcë me valë të gjatë. Ai është më afër spektrit të dritës së dukshme dhe gjen aplikime në shërimin UV, analizat mjeko-ligjore, zbulimin e falsifikimit, shtretërit për rrezitje dhe më shumë.

UVB (280-315 nm):

UVB lëshon dritë ultravjollcë me valë të mesme dhe është e njohur për efektet e saj biologjike. Përdoret në trajtime mjekësore, fototerapi, aplikime dezinfektimi, madje edhe për nxitjen e sintezës së vitaminës D në lëkurë.

UVC (100-280 nm):

UVC lëshon dritë ultravjollcë me valë të shkurtër dhe ka veti të fuqishme germicide. Aplikimet e tij përfshijnë pastrimin e ujit, dezinfektimin e ajrit, sterilizimin e sipërfaqes dhe çrrënjosjen e baktereve, viruseve dhe mikroorganizmave të tjerë.

UVLED zakonisht funksionojnë brenda një diapazoni temperaturash nga -40°C deri në 100°C (-40°F deri në 212°F). Megjithatë, është thelbësore të theksohet se nxehtësia e tepërt mund të ndikojë në performancën, efikasitetin dhe jetëgjatësinë e UVLED-ve. Prandaj, teknikat e duhura të menaxhimit termik, si p.sh. lavamanet e nxehtësisë, jastëkët termikë dhe fluksi adekuat i ajrit përdoren zakonisht për të shpërndarë nxehtësinë dhe për të mbajtur UVLED brenda intervalit optimal të temperaturës.

 

Si përfundim, MCPCB luan një rol jetik në teknologjinë UVLED, duke ofruar avantazhe thelbësore si shpërndarja efikase e nxehtësisë, përçueshmëria e përmirësuar termike, besueshmëria në mjedise të vështira dhe izolimi elektrik. Këto cilësi janë parësore për maksimizimin e performancës UVLED, sigurimin e jetëgjatësisë dhe ruajtjen e temperaturave optimale të funksionimit. Rëndësia e MCPCB qëndron në aftësinë e tij për të rritur efikasitetin, për të përmirësuar menaxhimin e nxehtësisë dhe për të ofruar një bazë të besueshme për sistemet UVLED. Pa MCPCB, aplikacionet UVLED do të përballeshin me sfida në shpërndarjen e nxehtësisë, stabilitetin e performancës dhe sigurinë e përgjithshme.


Informata themelore
 • Viti i themeluar
  --
 • Lloji i biznesit
  --
 • Vendi / Rajoni
  --
 • Industria kryesore
  --
 • Produktet kryesore
  --
 • Personi juridik i ndërmarrjes
  --
 • Punonjësit e përgjithshëm
  --
 • Vlera vjetore e prodhimit
  --
 • Tregu i eksportit
  --
 • Klientët e bashkëpunuar
  --
Chat with Us

Dërgoni kërkesën tuaj

Zgjidhni një gjuhë tjetër
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Gjuha aktuale:Shqip