Lajme
VR

Pse të zgjidhni PCB të bakrit të rëndë për projektin tuaj me rrymë të lartë? | Teknologjia më e mirë

qershor 10, 2023

Në botën e elektronikës, bordet e qarkut të printuar (PCB) luajnë një rol jetik në lidhjen dhe fuqizimin e komponentëve të ndryshëm. Ata janë shtylla kurrizore e çdo pajisjeje elektronike, nga telefonat inteligjentë te makineritë industriale. Kur bëhet fjalë për dizajnimin e një PCB për një projekt, trashësia e shtresës së bakrit është një konsideratë e rëndësishme. PCB-të e rënda të bakrit, të njohura gjithashtu si PCB të trashë bakri, janë bërë gjithnjë e më të njohura në karikimin e automobilave për shkak të veçorive dhe përfitimeve të tyre unike. Në këtë artikull, ne do të diskutojmë pse merrni parasysh PCB-të e rënda të bakrit për projektin tuaj aktual të lartë.


Çfarë është një PCB me bakër të rëndë?

Një PCB e rëndë bakri është një tabelë qarku me një shtresë bakri jashtëzakonisht të trashë, zakonisht që kalon 3 ons për këmbë katror (oz/ft²). Për krahasim, PCB-të standarde zakonisht kanë një trashësi shtresë bakri prej 1 oz/ft². PCB-të e rënda të bakrit përdoren në aplikime ku nevojitet rrymë e lartë, ose pllaka duhet të përballojë stresin mekanik dhe termik.


Përfitimet e PCB-ve të rënda të bakrit

l   Kapaciteti i lartë aktual

Shtresa më e trashë e bakrit në një PCB të rëndë bakri lejon një kapacitet më të lartë aktual. Kjo e bën atë ideal për aplikime me fuqi të lartë si furnizimet me energji elektrike, kontrollorët e motorëve dhe pajisjet industriale. PCB-të e rënda të bakrit mund të mbajnë deri në 20 ampera ose më shumë, krahasuar me standardin 5-10 amper të një PCB të rregullt.

 

l   Menaxhimi termik

PCB-të e rënda të bakrit janë të njohur për aftësitë e tyre të shkëlqyera të menaxhimit termik. Shtresa më e trashë e bakrit lejon shpërndarje më të mirë të nxehtësisë, duke reduktuar rrezikun e mbinxehjes dhe dështimit të komponentëve. Kjo i bën ato ideale për aplikacione që kërkojnë fuqi të lartë dhe gjenerojnë shumë nxehtësi.

 

l   Qëndrueshmëria

PCB-të e rënda të bakrit janë më të qëndrueshme dhe më të qëndrueshme se PCB-të standarde. Shtresa më e trashë e bakrit siguron mbështetje më të mirë mekanike, duke i bërë ato rezistente ndaj dëmtimeve nga dridhjet, goditjet dhe përkuljet. Kjo i bën ato ideale për mjedise të vështira dhe aplikime industriale.

 

l   Fleksibilitet i rritur

PCB-të e rënda të bakrit ofrojnë fleksibilitet më të madh të dizajnit në krahasim me PCB-të standarde. Shtresa më e trashë e bakrit lejon dizajne më komplekse dhe kompakte, duke zvogëluar madhësinë e përgjithshme të tabelës. Kjo i bën ato ideale për aplikime ku hapësira është e kufizuar.

 

l   Integritet më i mirë i sinjalit

Shtresa më e trashë e bakrit në PCB-të e rënda të bakrit siguron integritet më të mirë të sinjalit. Kjo zvogëlon rrezikun e humbjes së sinjalit dhe ndërhyrjes, duke rezultuar në performancë më të besueshme dhe efikase të qarkut.

 

Dizajni i trashësisë së bakrit për një PCB të rëndë bakri?

Për shkak të trashësisë së bakrit në bakri të rëndë, PCB-ja është e trashë sesa PCB normale FR4, atëherë është e lehtë të deformohet nëse trashësia e bakrit nuk përputhet me njëra-tjetrën në shtresa simetrike. Për shembull, nëse jeni duke projektuar një PCB bakri të rëndë me 8 shtresa, atëherë trashësia e bakrit në secilën shtresë duhet të ndjekë standardin L8=L1, L7=L2, L6=L3, L5=L4.

Për më tepër, duhet të merret parasysh marrëdhënia midis hapësirës minimale të linjës dhe gjerësisë minimale të linjës, ndjekja e rregullit të projektimit do të ndihmojë në zbutjen e prodhimit dhe shkurtimin e kohës së prodhimit. Më poshtë janë rregullat e projektimit midis tyre, LS i referohet hapësirës së linjës dhe LW i referohet gjerësisë së linjës.


Rregullat e shpimit të vrimave për dërrasat e rënda të bakrit

Një vrimë e mbështjellë (PTH) në bordin e qarkut të printuar lidhet me anën e sipërme dhe të poshtme për t'i bërë ato energji elektrike. Dhe kur dizajni i PCB-së ka shumë shtresa bakri, parametrat e vrimave duhet të merren parasysh me kujdes, veçanërisht diametrat e vrimave.

Në Best Technology, diametri minimal i PTH duhet të jetë>=0.3mm ndërsa unaza e unazës së bakrit duhet të jetë së paku 0.15mm. Për trashësinë e bakrit të murit të PTH, 20um-25um si parazgjedhje dhe maksimumi 2-5OZ (50-100um).


Parametrat bazë të PCB të bakrit të rëndë

Këtu janë disa parametra bazë të PCB-së së rëndë të bakrit, shpresojmë se kjo mund t'ju ndihmojë të kuptoni më mirë aftësinë e Best Technology.

l   Materiali bazë: FR4

l   Trashësia e bakrit: 4 OZ~30 OZ

l   Bakri ekstrem i rëndë: 20~200 OZ

l   Përvijimi: Rrugëzim, shpim, V-Cut

l   Maska saldimi: Vaj i bardhë/e zi/blu/jeshile/kuq (Shtypja e maskës së saldimit nuk është e lehtë në PCB të rënda prej bakri.)

l   Mbarimi i sipërfaqes: Immersion Gold, HASL, OSP

l   Madhësia maksimale e panelit: 580*480 mm (22.8"*18.9")


Aplikimet e PCB-ve të rënda të bakrit

PCB-të e rënda të bakrit përdoren në një sërë aplikimesh, duke përfshirë:

l   Furnizimet me energji elektrike

l   Kontrollorët e motorit

l   Makineri industriale

l   Elektronikë automobilistike

l   Hapësira ajrore dhe sistemet e mbrojtjes

l   Invertere diellore

l   Ndriçim LED


Zgjedhja e trashësisë së duhur të PCB-së është thelbësore për suksesin e çdo projekti. PCB-të e rënda të bakrit ofrojnë veçori dhe përfitime unike që i bëjnë ato ideale për aplikime me fuqi dhe temperaturë të lartë. Nëse dëshironi të siguroni besueshmërinë dhe performancën e projektit tuaj, merrni parasysh përdorimin e PCB-ve të rënda të bakrit. Best Technology ka më shumë se 16 vjet përvojë në prodhimin e PCB-ve të rënda të bakrit, kështu që ne jemi kaq të sigurt se mund të jemi furnizuesi juaj më i besueshëm në Kinë. Mirë se vini të na kontaktoni në çdo kohë për çdo pyetje ose pyetje në lidhje me PCB-të. Informata themelore
 • Viti i themeluar
  --
 • Lloji i biznesit
  --
 • Vendi / Rajoni
  --
 • Industria kryesore
  --
 • Produktet kryesore
  --
 • Personi juridik i ndërmarrjes
  --
 • Punonjësit e përgjithshëm
  --
 • Vlera vjetore e prodhimit
  --
 • Tregu i eksportit
  --
 • Klientët e bashkëpunuar
  --
Chat with Us

Dërgoni kërkesën tuaj

Zgjidhni një gjuhë tjetër
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Gjuha aktuale:Shqip