Lajme
VR

Testi i sondës fluturuese dhe xhiroja e provës: Një analizë krahasuese

2023/06/17

Flying Probe Test dhe Test Jig janë dy metodologji të përdorura gjerësisht në vlerësimin e komponentëve elektronikë dhe bordeve të qarkut të printuar (PCB). Pavarësisht se ndajnë qëllimin e përbashkët për të siguruar funksionalitet dhe besueshmëri optimale, këto qasje shfaqin karakteristika dalluese. Le të gërmojmë së bashku në pabarazitë midis Flying Probe Test dhe Test Jig!

Kuptimi i teknikave

Testimi i sondës fluturuese, i referuar gjithashtu si teknologjia e sondës fluturuese, përfshin një procedurë të automatizuar të krijuar për të ekzaminuar lidhjen elektrike dhe performancën e PCB-ve. Kjo metodë përdor pajisje të specializuara të njohura si testues të sondës fluturuese, me sonda të shumta të lëvizshme që vendosin kontakt me qarkun e PCB-së për të matur parametra të ndryshëm elektrikë. 

Nga ana tjetër, Test Jig, i quajtur ndryshe pajisje testimi ose shtrati testues, përfaqëson një konfigurim të dedikuar harduerësh të përdorur për testimin e PCB-ve ose komponentëve elektronikë. Ai qëndron si një metodë testimi më tradicionale dhe e ndërlikuar në krahasim me Testimin e Sondave Fluturuese. Një pajisje testimi përfshin një pajisje, lidhës, pika testimi dhe komponentë të tjerë thelbësorë për integrimin pa probleme me PCB-në që testohet.

 

 

Qëllimi dhe Zbatueshmëria 

Të dy Flying Probe Test dhe Test Jig shërbejnë si qasje të qëndrueshme testimi për bordet e qarkut. Megjithatë, përdorimi i tyre varet nga skenarë dhe kërkesa specifike. Le të shqyrtojmë qëllimin dhe zbatueshmërinë e secilit: 

Testi i sondës fluturuese: Kjo metodë e gjen vendin e saj në ekzekutimet e prodhimit me volum të ulët, vlerësimet e prototipit ose rastet kur kostoja dhe koha e lidhur me krijimin e një pajisjeje testimi janë jopraktike. Ai ofron avantazhin e fleksibilitetit dhe përshtatshmërisë, duke akomoduar dizajne të ndryshme PCB pa nevojën për dizajn dhe fabrikim të gjerë të pajisjeve.

Test Jig: Zakonisht përdoret në skenarë prodhimi me vëllim të lartë, Test Jig shkëlqen kur testimi i qëndrueshëm dhe i përsëritshëm është parësor. Ai rezulton i përshtatshëm kur çdo bord kërkon vlerësim të saktë dhe të qëndrueshëm sipas kërkesave specifike. Test Jig kërkon investim paraprak në projektimin dhe ndërtimin e një pajisje testimi të dedikuar.

 

Dallimet kryesore

Ndërsa të dy Flying Probe Test dhe Test Jig ndajnë objektivin e garantimit të cilësisë dhe funksionalitetit të PCB-ve, dalin dallime të dukshme midis dy metodave. Këto dallime luajnë një rol kryesor në zgjedhjen e një qasjeje të përshtatshme testimi bazuar në faktorë të ndryshëm. Le të shqyrtojmë këto dallime: 

l   Shpejtësia e testimit

Testuesit e sondës fluturuese mund të shfaqin shpejtësi më të ngadalta testimi, veçanërisht kur kanë të bëjnë me një numër më të madh pikash testimi në PCB. Megjithatë, ato kompensojnë me konfigurimin e shpejtë dhe përshtatshmërinë ndaj modeleve të ndryshme të PCB-ve, duke eliminuar nevojën për ndryshime të pajisjeve. Anasjelltas, testimi Test Jig në përgjithësi funksionon me një shpejtësi më të shpejtë, shpesh i aftë për të kryer qindra teste në orë. Pasi pajisja të vendoset dhe të rreshtohet, procesi i testimit bëhet shumë efikas, duke e bërë atë të përshtatshëm për mjedise prodhimi me volum të lartë. 

l   Konsideratat e kostos dhe kohës

Flying Probe Test provon të jetë një opsion me kosto efektive dhe me efikasitet në kohë në krahasim me testimin Test Jig. Ai eliminon nevojën për projektimin, fabrikimin dhe kohën e konfigurimit të pajisjeve, duke e bërë atë të zbatueshëm për kthesa të shpejta dhe situata me buxhet të kufizuar. Anasjelltas, testimi i Test Jig kërkon investim paraprak në projektimin dhe ndërtimin e një pajisjeje të dedikuar testimi. Duhet të merren parasysh kostot dhe koha përkatëse për projektimin dhe fabrikimin e pajisjeve, veçanërisht për prodhime të vogla ose prototipe. 

l   Toleranca e gabimeve

Flying Probe Test nuk ofron një garanci të tolerancës 100% të gabimeve, pasi ekziston mundësia e një norme të vogël gabimi, zakonisht rreth 1%. Disa defekte mund të mos zbulohen nga testuesi i sondës fluturuese. Anasjelltas, Test Jig ofron një nivel më të lartë të tolerancës ndaj gabimeve dhe siguron rezultate 100% të testimit. Prania e një pajisjeje të dedikuar dhe lidhjeve elektrike fikse kontribuon në një proces testimi më të besueshëm.

 

Në përmbledhje, Flying Probe Test dhe Test Jig janë metodologji të ndryshme të përdorura në testimin e komponentëve elektronikë dhe PCB-ve. Ndërsa të dyja qasjet synojnë të sigurojnë funksionalitet dhe besueshmëri, ato ndryshojnë ndjeshëm për sa i përket shpejtësisë së testimit, konsideratave të kostos dhe tolerancës ndaj gabimeve. Zgjedhja midis Flying Probe Test dhe Test Jig varet nga faktorë të ndryshëm. Duke i vlerësuar me kujdes këta faktorë, ju mund të merrni një vendim të informuar për metodën më të përshtatshme të testimit për nevojat tuaja specifike të PCB-ve.


Informata themelore
 • Viti i themeluar
  --
 • Lloji i biznesit
  --
 • Vendi / Rajoni
  --
 • Industria kryesore
  --
 • Produktet kryesore
  --
 • Personi juridik i ndërmarrjes
  --
 • Punonjësit e përgjithshëm
  --
 • Vlera vjetore e prodhimit
  --
 • Tregu i eksportit
  --
 • Klientët e bashkëpunuar
  --
Chat with Us

Dërgoni kërkesën tuaj

Zgjidhni një gjuhë tjetër
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Gjuha aktuale:Shqip