Lajme
VR

Dallimi midis shablloneve me lazer dhe stencilave të gravurës

qershor 24, 2023

Kur bëhet fjalë për prodhimin e bordeve të qarkut të printuar (PCB) dhe komponentëve të tjerë elektronikë, dy teknika të përdorura zakonisht janë shabllonet me lazer dhe shabllonet e gravurës. Ndërsa të dy shabllonet i shërbejnë qëllimit të krijimit të modeleve të sakta, proceset e prodhimit dhe aplikimet e tyre ndryshojnë ndjeshëm. Në këtë artikull, ne do të shpjegojmë pabarazitë midis shablloneve lazer dhe shablloneve të gravurës.

Çfarë është klishe gravurë kimike?

Gdhendja kimike është një teknikë prodhimi zbritëse që përfshin përdorimin e trajtimit kimik për të hequr në mënyrë selektive materialin nga nënshtresat. Përdoret gjerësisht në prodhimin e pllakave të qarkut të printuar (PCB) dhe përdoret gjithashtu për krijimin e shablloneve. Procesi i gdhendjes për shabllonet zakonisht përfshin aplikimin e shabllonit në një PCB, pastrimin e shabllonit dhe tabelës dhe përsëritjen e këtyre hapave derisa të arrihet rezultati i dëshiruar. Ky proces përsëritës mund të marrë kohë, duke e bërë atë një nga aspektet më intensive të punës së prodhimit të bordeve elektronike të specializuara, nën-montazheve dhe pllakave të qarkut. Për të kapërcyer sfidat që lidhen me gravurë tradicionale, disa prodhues kanë filluar të miratojnë shabllone të prera me lazer si një alternativë.

Pse të përdorni shabllonin e gravurës?

Shabllonet e gravurës kanë karakteristikat e mëposhtme të dukshme. 

l   Kosto-efektiviteti:

Procesi i prodhimit për gdhendjen e shablloneve në përgjithësi rezulton me kosto më efektive kur krahasohet me shabllonet me lazer. 

l   Saktësia e duhur:

Megjithëse nuk arrijnë të njëjtin nivel saktësie si shabllonet me lazer, shabllonet e gravurës ende ofrojnë saktësi të kënaqshme për aplikacione të ndryshme PCB. 

l   Fleksibiliteti:

Shabllonet e gravurës mund të modifikohen ose rregullohen në mënyrë të përshtatshme për të akomoduar ndryshimet e dizajnit, duke i bërë ato veçanërisht të përshtatshme për prototipe dhe prodhim në shkallë të vogël.


Shabllonet e gravurës përdoren zakonisht në proceset e teknologjisë përmes vrimave (THT) dhe janë të përshtatshme për komponentët që kërkojnë depozitime më të mëdha të pastës së saldimit. Ata e gjejnë përshtatshmërinë në aplikacionet me densitet më të ulët të komponentëve ku efektiviteti i kostos merr prioritet më të madh.


Çfarë është shabllon lazer?

Shabllonet me laser, të njohura gjithashtu si shabllone dixhitale, janë një formë moderne e prodhimit zbritës që përdor lazer të kontrolluar nga kompjuteri për të prerë me saktësi materialet në forma dhe modele specifike. Kjo teknologji u shfaq në sektorin e prodhimit rreth viteve 2010-2012, duke e bërë atë relativisht të re në industri.

Pavarësisht se janë një zhvillim relativisht i kohëve të fundit, shabllonet me lazer ofrojnë disa avantazhe në krahasim me shabllonet tradicionale të gdhendjes kimike. Prodhuesit mund të përfitojnë nga kërkesat e reduktuara të kohës dhe materialeve kur krijojnë shabllone duke përdorur këtë teknikë. Për më tepër, shabllonet e prera me lazer ofrojnë saktësi më të madhe në krahasim me homologët e tyre të gdhendjes kimike.


Përfitimet e përdorimit të shabllonit me lazer

Stencilat me lazer kanë karakteristikat e mëposhtme dalluese.

l   Precision shembullor

Përdorimi i teknologjisë së prerjes me lazer mundëson krijimin e modeleve të ndërlikuara dhe të rafinuara, duke siguruar saktësinë më të madhe në depozitimin e pastës së saldimit në PCB.

l   Shkathtësi

Stencilat me lazer ofrojnë mundësi të thjeshta personalizimi dhe përshtatjeje për të përmbushur kërkesat specifike të dizajnit, duke i bërë ato jashtëzakonisht të përshtatshme për një gamë të gjerë aplikacionesh PCB.

l   Qëndrueshmëria

Këto shabllone janë krijuar kryesisht nga çelik inox i klasit premium, duke i pajisur me qëndrueshmëri dhe jetëgjatësi të jashtëzakonshme, duke lejuar kështu përdorime të shumta.

Stencilat me laser gjejnë aplikim të gjerë në proceset e teknologjisë së montimit në sipërfaqe (SMT), ku depozitimi i saktë i pastës së saldimit luan një rol kryesor. Përdorimi i tyre është veçanërisht i dobishëm për PCB-të me densitet të lartë, komponentët me zë të mirë dhe qarkun e ndërlikuar.

Dallimet midis shabllonit të gravurës dhe shabllonit lazer

Dallimet midis shablloneve lazer dhe shablloneve të gravurës mund të përmblidhen si më poshtë:

1. Procesi i prodhimit:

Shabllonet me lazer krijohen përmes prerjes me lazer, ndërsa shabllonet e gravurës realizohen nëpërmjet gravurës kimike.

2. Saktësia:

Shabllonet me laser ofrojnë saktësi superiore, minimumi është 0,01 mm, duke i bërë ato ideale për komponentët me hapje të hollë dhe PCB me densitet të lartë. Në të kundërt, shabllonet e gravurës ofrojnë saktësi të mjaftueshme për aplikime me kërkesa më pak të rrepta.

3. Materiali dhe qëndrueshmëria:

Stencilat me lazer janë krijuar kryesisht nga çelik inox, duke garantuar qëndrueshmëri për përdorime të shumta. Anasjelltas, shabllonet e gravurës janë bërë kryesisht prej bronzi ose nikeli, të cilat mund të mos kenë të njëjtin nivel qëndrueshmërie.

4. Aplikimet:

Shabllonet me laser shkëlqejnë në proceset SMT që përfshijnë qarqe të ndërlikuara, ndërsa shabllonet e gravurës gjejnë përdorim më të madh në proceset dhe aplikacionet THT që kërkojnë depozitime më të mëdha të pastës së saldimit.

Zgjedhja midis shablloneve me lazer dhe shablloneve të gravurës varet përfundimisht nga nevojat specifike të procesit të prodhimit të PCB-ve. Projektet që kërkojnë saktësi të lartë, komponentë me zë të mirë dhe qark të ndërlikuar do të përfitonin nga përdorimi i shablloneve lazer. Në të kundërt, nëse kosto-efektiviteti, fleksibiliteti dhe pajtueshmëria me depozitat më të mëdha të pastës së saldimit kanë përparësi, shabllonet e gravurës ofrojnë një zgjidhje të zbatueshme.


Informata themelore
 • Viti i themeluar
  --
 • Lloji i biznesit
  --
 • Vendi / Rajoni
  --
 • Industria kryesore
  --
 • Produktet kryesore
  --
 • Personi juridik i ndërmarrjes
  --
 • Punonjësit e përgjithshëm
  --
 • Vlera vjetore e prodhimit
  --
 • Tregu i eksportit
  --
 • Klientët e bashkëpunuar
  --
Chat with Us

Dërgoni kërkesën tuaj

Zgjidhni një gjuhë tjetër
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Gjuha aktuale:Shqip