Lajme
VR

Cili është ndryshimi midis vrimës së kundërt dhe vrimës së zhytur në PCB

korrik 01, 2023

Kur bëhet fjalë për vrimat në PCB-të (Pllakat e qarkut të printuar), dikush mund të jetë gjithmonë kurioz për dy vrima të veçanta: vrima e kundërvënieve dhe vrima kundërmbytës. Ato janë të lehta për t'u ngatërruar dhe të lehta për t'u keqkuptuar nëse jeni një laik i PCB-ve. Sot, ne do të prezantojmë ndryshimet midis counterbore dhe counterfundit për detaje, le të vazhdojmë të lexojmë!

Çfarë është një vrimë e kundërt?

Një vrimë kundër gropës është një çarje cilindrike në një PCB që ka një diametër më të madh në sipërfaqen e sipërme dhe një diametër më të vogël në fund. Qëllimi i një vrime kundër gropës është të krijojë hapësirë ​​për kokën e vidës ose fllanxhën e bulonave, duke e lejuar atë të qëndrojë në të njëjtin nivel me ose pak më poshtë sipërfaqes së PCB-së. Diametri më i madh në pjesën e sipërme përshtat kokën ose fllanxhën, ndërsa diametri më i vogël siguron që boshti ose trupi i fiksimit të përshtatet mirë.


Çfarë është një vrimë kundërmbytur?

Nga ana tjetër, një vrimë e zhytur në kundërvënie është një çarje konike në një PCB që lejon që koka e një vidhe ose bulone të ulet në të njëjtën linjë me sipërfaqen e PCB-së. Forma e një vrime të mbytur përputhet me profilin e kokës së mbërthyesit, duke krijuar një sipërfaqe të qetë dhe të niveluar kur vidhosja ose buloni është futur plotësisht. Vrimat e mbytura zakonisht kanë një anë me kënd, shpesh 82 ose 90 gradë, e cila përcakton formën dhe madhësinë e kokës së fiksimit që do të përshtatet në prerje.

Counterbore VS Countersunk: Gjeometri

Përderisa si vrimat e kundërta ashtu edhe ato të zhytura shërbejnë për qëllimin e vendosjes së fiksuesve, ndryshimi i tyre kryesor qëndron në gjeometrinë e tyre dhe llojet e fiksuesve që ata vendosin.

Vrimat e kundërvënieve kanë një vrimë cilindrike me dy diametra të ndryshëm, ndërsa vrimat e zhytura në kundërvënie kanë një prerje konike me një diametër të vetëm.

Vrimat e kundërvënieve krijojnë një zonë të shkallëzuar ose të ngritur në sipërfaqen e PCB-së, ndërsa vrimat e mbytura rezultojnë në një sipërfaqe të skuqur ose të zhytur.

 

Counterbore VS Countersunk: Llojet e mbërthyesit

Vrimat e kundërvënieve përdoren kryesisht për fiksuesit me kokë ose fllanxha, të tilla si bulonat ose vidhat që kërkojnë një sipërfaqe të fortë montimi.

Vrimat kundër fundosjes janë projektuar për fiksues me kokë konike, të tilla si vidhat me kokë të sheshtë ose bulonat e zhytur kundër, për të arritur një sipërfaqe të larë.

 

Counterbore VS Countersunk: Kënde të shpimit

Madhësi të ndryshme dhe kënde të ndryshme shpimi të pjesëve të shpimit ofrohen për prodhimin e banakut, në varësi të përdorimit të synuar. Këto kënde mund të përfshijnë 120°, 110°, 100°, 90°, 82° dhe 60°. Megjithatë, këndet e shpimit që përdoren më shpesh për kundërmbytje janë 82° dhe 90°. Për rezultate optimale, është thelbësore të përafroni këndin e mbytjes me këndin e ngushtuar në pjesën e poshtme të kokës së fiksimit. Nga ana tjetër, vrimat kundër gropës kanë anët paralele dhe nuk kërkojnë zvogëlim.


Counterbore VS Countersunk: Aplikimet

Zgjedhja midis vrimave të kundërta dhe vrimave të fundosura varet nga kërkesat specifike të dizajnit të PCB-së dhe komponentëve që përdoren.

Vrimat kundër gropës gjejnë aplikim në situata kur është i nevojshëm një fiksim i sigurt dhe i rrjedhshëm i komponentëve ose pllakave të montimit. Ato përdoren zakonisht për të lidhur lidhësit, kllapat ose PCB-të në një mbyllje ose shasi.

Vrimat e mbytura shpesh përdoren kur konsideratat estetike janë të rëndësishme, pasi ato ofrojnë një sipërfaqe të lëmuar dhe të niveluar. Ato përdoren shpesh për montimin e PCB-ve në sipërfaqet ku dëshirohet një përfundim i rrafshët, si p.sh. në elektronikën e konsumit ose në aplikacionet dekorative.

 

Vrimat e kundërta dhe të fundosura janë karakteristika të rëndësishme në dizajnin e PCB-ve, duke mundësuar montim efikas të komponentëve dhe fiksim të sigurt. Kuptimi i dallimeve midis këtyre dy llojeve të vrimave i lejon projektuesit të zgjedhin opsionin e duhur bazuar në kërkesat specifike të aplikacioneve të tyre PCB. Pavarësisht nëse është sigurimi i një lidhjeje të sigurt ose arritja e një përfundimi të këndshëm vizual, zgjedhja midis vrimave të mbytjes dhe mbytjes luan një rol vendimtar në funksionalitetin e përgjithshëm dhe estetikën e një montimi PCB.


Informata themelore
 • Viti i themeluar
  --
 • Lloji i biznesit
  --
 • Vendi / Rajoni
  --
 • Industria kryesore
  --
 • Produktet kryesore
  --
 • Personi juridik i ndërmarrjes
  --
 • Punonjësit e përgjithshëm
  --
 • Vlera vjetore e prodhimit
  --
 • Tregu i eksportit
  --
 • Klientët e bashkëpunuar
  --
Chat with Us

Dërgoni kërkesën tuaj

Zgjidhni një gjuhë tjetër
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Gjuha aktuale:Shqip