Lajme
VR

6 Arsyet pse të Dizenjoni Gjithmonë Impedancë 50ohm për PCB të ngurtë Flex

korrik 08, 2023

Qarqet me përkulje të ngurtë janë bërë gjithnjë e më të njohura vitet e fundit për shkak se kombinojnë fleksibilitetin e qarqeve fleksibël dhe ngurtësinë& besueshmëria e FR4 PCB. Një nga konsideratat kryesore të projektimit kur krijohet një qark me përkulje të ngurtë është vlera e rezistencës. Për sinjalet e përgjithshme me frekuencë të lartë dhe qarqet RF, 50ohm është vlera më e zakonshme që projektuesit e kanë përdorur dhe rekomanduar nga prodhuesi, kështu që pse të zgjidhni 50ohm? A është i disponueshëm 30ohm apo 80ohm? Sot, ne do të shqyrtojmë arsyet pse një impedancë 50 ohm është zgjedhja optimale e projektimit për qarqet me përkulje të ngurtë.


Çfarë është impedanca dhe pse është e rëndësishme?

Impedanca është një masë e rezistencës ndaj rrjedhës së energjisë elektrike në një qark, e cila shprehet në Ohms dhe kryen një faktor kritik në projektimin e qarqeve. I referohet impedancës karakteristike të gjurmës së transmetimit, e cila është vlera e rezistencës së valës elektromagnetike gjatë transmetimit në gjurmë/tel, dhe lidhet me formën gjeometrike të gjurmës, materialin dielektrik dhe mjedisin rrethues të gjurmës. Mund të themi, një impedancë ndikon në efikasitetin e transferimit të energjisë dhe performancën e përgjithshme të qarkut.

 

Rezistenca 50 ohm për qarqet me përkulje të ngurtë
Ka disa arsye pse një impedancë 50 ohm është zgjedhja optimale e projektimit për qarqet me përkulje të ngurtë:

 

1.   Vlera standarde dhe e paracaktuar e autorizuar nga JAN

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, zgjedhja e impedancës ishte tërësisht e varur nga nevoja për përdorim dhe nuk kishte asnjë vlerë standarde.  Por ndërsa teknologjia përparon, standardet e rezistencës duhet të jepen në mënyrë që të arrihet një ekuilibër midis ekonomisë dhe komoditetit. Prandaj, Organizata JAN (Joint Army Navy), një organizatë e përbashkët e ushtrisë së Shteteve të Bashkuara, më në fund zgjodhi rezistencën 50 ohm si vlerën standarde të përbashkët për marrjen në konsideratë të përputhjes së rezistencës, stabilitetit të transmetimit të sinjalit dhe parandalimit të reflektimit të sinjalit.     Që atëherë, impedanca 50 ohm ka evoluar në parazgjedhje globale.


2.   Maksimizimi i performancës

Nga këndvështrimi i projektimit të PCB-së, nën rezistencën e rezistencës 50 ohm, sinjali mund të transmetohet me fuqinë maksimale në qark, duke reduktuar kështu dobësimin dhe reflektimin e sinjalit. Ndërkohë, 50ohm është gjithashtu impedanca hyrëse e antenës më e përdorur në komunikimet me valë.

Në përgjithësi, rezistencë më e ulët, performanca e gjurmëve të transmetimit do të jetë më e mirë. Për një gjurmë transmetimi me një gjerësi të caktuar të linjës, sa më afër të jetë me rrafshin e tokës, EMI (Ndërhyrja Elektro Magnetike) përkatëse do të zvogëlohet dhe gjithashtu do të ulet edhe ndërlidhja. Por, nga pikëpamja e të gjithë rrugës së sinjalit, impedanca ndikon në kapacitetin lëvizës të çipave - shumica e çipave ose drejtuesve të hershëm nuk mund të drejtojnë linjë transmetimi më të ulët se 50 ohm, ndërsa linja më e lartë e transmetimit ishte e vështirë për t'u zbatuar dhe nuk e bënte. performojnë gjithashtu, kështu që një kompromis i rezistencës së rezistencës 50 ohm ishte zgjidhja më e mirë në atë kohë.


3.   Dizajn i thjeshtuar

Në dizajnin e PCB-ve, gjithmonë duhet të përputhet me hapësirën dhe gjerësinë e linjës për të zvogëluar reflektimin e sinjalit dhe ndërlidhjen. Pra, gjatë projektimit të gjurmëve, ne do të llogarisim një grumbull për projektin tonë, i cili është sipas trashësisë, nënshtresës, shtresave dhe parametrave të tjerë për të llogaritur rezistencën, siç është grafiku më poshtë.

Sipas përvojës sonë, 50ohm është e lehtë për t'u projektuar, prandaj përdoret gjerësisht në industritë elektrike.


4.   Lehtësimi dhe qetësimi i prodhimit

Duke marrë parasysh pajisjet e shumicës së prodhuesve ekzistues të PCB-ve, është relativisht e lehtë të prodhohet PCB me rezistencë 50 ohm.

Siç e dimë, impedanca më e ulët duhet të përputhet me gjerësinë më të gjerë të linjës dhe konstanten e hollë dielektrike mesatare ose të madhe, aq e vështirë është të përmbushet në hapësirë ​​për bordet aktuale të qarkut me densitet të lartë. Ndërsa impedanca më e lartë ka nevojë për gjerësi më të hollë të linjës dhe konstante dielektrike mesatare ose më të vogël më të trashë, e cila nuk është përçuese për EMI dhe shtypjen e ndërthurjes, dhe besueshmëria e përpunimit do të jetë e dobët për qarqet me shumë shtresa dhe nga perspektiva e prodhimit në masë.

Kontrolloni rezistencën e rezistencës 50 ohm në përdorimin e nënshtresës së zakonshme (FR4, etj.) dhe bërthamës së zakonshme, prodhimi i trashësisë së tabelës së zakonshme si 1mm, 1.2mm, mund të dizajnohet gjerësia e linjës së përbashkët prej 4 ~ 10 mil, kështu që fabrikimi është shumë i përshtatshëm. dhe përpunimi i pajisjeve nuk është kërkesa shumë e lartë.


5.   Pajtueshmëria me sinjalet me frekuencë të lartë

Shumë standarde dhe pajisje prodhuese për bordet e qarkut, lidhësit dhe kabllot janë projektuar për rezistencë 50 ohm, kështu që përdorimi i 50 ohm përmirëson përputhshmërinë midis pajisjeve.


6.   Me kosto efektive

Impedanca 50 ohm është një zgjedhje ekonomike dhe ideale kur merret parasysh ekuilibri midis kostos së prodhimit dhe performancës së sinjalit.


Me karakteristikat e tij relativisht të qëndrueshme të transmetimit dhe shkallën e ulët të shtrembërimit të sinjalit, impedanca 50 ohm përdoret gjerësisht në shumë fusha, si sinjalet video, komunikimet e të dhënave me shpejtësi të lartë, etj.  Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se ndërsa 50ohm është një nga impedancat më të përdorura në inxhinierinë elektronike, në disa aplikacione, si frekuenca radio, mund të kërkohen vlera të tjera të rezistencës për të përmbushur kërkesat specifike.  Prandaj, në dizajnin specifik, ne duhet të zgjedhim vlerën e duhur të rezistencës në përputhje me situatën aktuale.


Best Technology ka përvojë të pasur në prodhim në bordin e qarkut të ngurtë fleksibël, pavarësisht nga shtresa e vetme, dy shtresa ose FPC me shumë shtresa. Për më tepër, Best Tech ofron FR4 PCB (deri në 32 shtresa), PCB me bërthamë metalike, PCB qeramike dhe disa PCB të veçanta si RF PCB, HDI PCB, PCB bakri tepër të hollë dhe të rëndë. Mirë se vini të na kontaktoni nëse keni pyetje për PCB.Informata themelore
 • Viti i themeluar
  --
 • Lloji i biznesit
  --
 • Vendi / Rajoni
  --
 • Industria kryesore
  --
 • Produktet kryesore
  --
 • Personi juridik i ndërmarrjes
  --
 • Punonjësit e përgjithshëm
  --
 • Vlera vjetore e prodhimit
  --
 • Tregu i eksportit
  --
 • Klientët e bashkëpunuar
  --
Chat with Us

Dërgoni kërkesën tuaj

Zgjidhni një gjuhë tjetër
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Gjuha aktuale:Shqip