Lajme
VR

Si të riparoni gjurmët e thyera në një tabelë qarku me përkulje të ngurtë

2023/07/08

Pllaka e qarkut me fleksibël të ngurtë është bërë nga qarqet e qarkut të ngurtë dhe qarqet fleksibël që kombinojnë ngurtësinë e PCB-së dhe fleksibilitetin e qarqeve fleksibël. Përdoret gjerësisht në aplikacione të ndryshme elektronike, duke filluar nga elektronika e konsumit, mjekësia, hapësira ajrore dhe pajisjet e veshura. Për ato përdorime të gjera, disa projektues ose inxhinierë mund të kenë hasur ndonjëherë një vështirësi kaq të zakonshme saqë gjurmët të priten ose thyhen aksidentalisht gjatë përdorimit ose montimit. Këtu kemi përmbledhur hapat e përgjithshëm për të riparuar gjurmët e prerjes në një bord qarku të ngurtë fleksibël.


1.    Mblidhni mjetet e nevojshme

Do t'ju duhet një hekur saldimi me një majë të imët, tel saldimi, një multimetër, një thikë ose bisturi, një shirit maskimi (nëse gjurma e prerë ka gjatësi të gjatë) dhe pak fletë metalike të hollë bakri.

2.    Identifikoni gjurmët e prera

Përdorni një xham zmadhues ose mikroskop për të inspektuar me kujdes tabelën e qarkut fleksibël dhe për të identifikuar gjurmët e prera/të thyera. Gjurmët e prera zakonisht janë të dukshme si boshllëqe ose thyerje në gjurmën e bakrit në tabelë.

3.    Zona përreth e pastër

Përdorni një tretës të butë, si alkooli izopropil, për të pastruar zonën rreth gjurmëve të prera për të hequr çdo mbeturinë, papastërti, njollë ose mbetje. Kjo do të ndihmojë në sigurimin e një riparimi të pastër dhe të besueshëm.

4.    Pritini dhe ekspozoni bakrin në gjurmën e prerë

Me një thikë të dobishme ose bisturi për të shkurtuar një pjesë të maskës së saldimit të gjurmës së prerë dhe ekspozoni bakrin e zhveshur. Kini kujdes të mos hiqni bakrin pasi mund të prishet. Merrni kohë, ky është një proces i ngadalshëm. Ju lutemi sigurohuni që të shkurtonidrejt mbrapa anët e thyera, kjo do të ndihmojë në procesin e ardhshëm të saldimit.

5.    Përgatitni fletën e bakrit

Prisni një copë petë të hollë bakri që është pak më e madhe se gjurma e prerë (gjatësia është pika kyçe që shumë e gjatë duhet të pritet dytësore dhe shumë e shkurtër nuk mjafton për të mbuluar plotësisht zonën e thyer, do të rezultojë në çështje të hapur). Fleta e bakrit duhet të ketë trashësi dhe gjerësi të ngjashme me gjurmën origjinale.

6.    Vendoseni fletën e bakrit

Vendoseni me kujdes fletën e bakrit mbi gjurmën e prerë, duke e lidhur sa më afër gjurmës origjinale.

7.    Saldoni fletën e bakrit

Përdorni saldatorin me një majë të imët për të aplikuar nxehtësi në fletën e bakrit dhe në gjurmën e prerë. Fillimisht, derdhni pak fluks në zonën e riparimit, më pas aplikoni një sasi të vogël teli saldimi në zonën e nxehtë, duke e lejuar atë të shkrihet dhe të rrjedhë, duke bashkuar në mënyrë efektive fletën e bakrit në gjurmën e prerë. Kini kujdes të mos ushtroni shumë nxehtësi ose presion, pasi kjo mund të dëmtojë tabelën e qarkut fleksibël.

8.    Testoni riparimin

Përdorni një multimetër për të testuar vazhdimësinë e gjurmës së riparuar për t'u siguruar që ajo është e lidhur siç duhet. Nëse riparimi është i suksesshëm, multimetri duhet të tregojë një lexim të ulët të rezistencës, që tregon se gjurma tani është përçuese.

9.    Inspektoni dhe shkurtoni riparimin

Pasi të përfundojë riparimi, inspektoni me kujdes zonën për t'u siguruar që bashkimi i saldimit është i pastër dhe nuk ka pantallona të shkurtra ose ura. Nëse është e nevojshme, përdorni një thikë ose bisturi për të prerë çdo fletë ose saldim të tepërt të bakrit që mund të ndërhyjë në funksionimin normal të qarkut.

10.    Provoni qarkun

Pas prerjes dhe inspektimit të riparimit, provoni tabelën e qarkut fleksibël për t'u siguruar që po funksionon siç duhet. Lidheni tabelën me qarkun ose sistemin e duhur dhe kryeni testimin funksional për të verifikuar që riparimi ka rikthyer funksionimin normal.


Ju lutemi vini re se riparimi i pllakave të qarqeve të ngurtë fleksibël kërkon aftësi të avancuara të saldimit dhe përvojë në punën me elektronikë delikate. Nëse nuk jeni njohur me këto teknika, rekomandohet të kërkoni ndihmë nga një teknik i kualifikuar ose një shërbim profesional riparimi elektronik. Për më tepër, është gjithmonë më mirë të gjesh një prodhues të besueshëm që mund të prodhojë tabelën e qarkut për ju dhe të ofrojë gjithashtu shërbim riparimi.

 

Teknologjia më e mirë e përkushtuar për të ofruar shërbim me një ndalesë nga shërbimi i shitjes para dhe pas shitjes, me më shumë se 10 vjet përvojë prodhimi, ne jemi kaq të sigurt se mund t'ju ofrojmë një produkt me cilësi të shkëlqyer dhe të besueshëm. Le te kontaktojme per momentin!!


Informata themelore
 • Viti i themeluar
  --
 • Lloji i biznesit
  --
 • Vendi / Rajoni
  --
 • Industria kryesore
  --
 • Produktet kryesore
  --
 • Personi juridik i ndërmarrjes
  --
 • Punonjësit e përgjithshëm
  --
 • Vlera vjetore e prodhimit
  --
 • Tregu i eksportit
  --
 • Klientët e bashkëpunuar
  --
Chat with Us

Dërgoni kërkesën tuaj

Zgjidhni një gjuhë tjetër
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
简体中文
繁體中文
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Gjuha aktuale:Shqip